Tavuk Bakımı

Tavuk bakımı, kapsamı oldukça geniş olan ve bakılacak olan tavuğun türüne göre değişkenlik gösteren besicilik faaliyetlerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Bakılan tavuklardan üst düzeyde verim alabilme adına besinin, tavuk bakımı faaliyetleri noktasında yetkin düzeyde bilgiye ve tecrübeye sahip olması hayli önemlidir.

Küçük fakat kullanışlı kümes örnekleri.

Özellikle anaçlar için kullanılabilecek kullanışlı ve dayanıklı kümesler.

Tavuk Bakımı

Bilindiği üzere tavuklar; yumurta, et ve süs tavuğu olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılarak incelenir. Özellikle yumurta ve et tavuklarında beslenme ile aşılama büyük önem arz ederken, süs tavukları için uygun kümes yapısı kritik bir öneme sahiptir. Dolayısıyla, tavuk bakımı noktasında izlenecek yolun tespitinde rol oynayan faktörlerden en önemlisi; tavuğun hangi amaçla bakıldığıdır.

Tavuk bakımı faaliyetleri kapsamında yer alan aşamaları sıralamak istersek;

  • Tavukların türüne uygun şekilde beslenmesi ve takviye gıdaların aksatılmaması.
  • Kümesin uygun hala getirilmesi.
  • Uygun zamanda doğru aşıların yapılması.
Tavuklarda beslenme noktasında en sık tercih edilen ürün buğdaydır.

Tavuklarda beslenme noktasında en sık tercih edilen ürünlerin başında hiç şüphesiz yağ yapmayan bir besin olan buğday gelir.

Tavuk türlerinin tamamı için buğday, arpa, mısır vb. ürünler, temel gıda olarak kullanılabilir fakat takviye gıdalar belirlenirken tavuğun türünün göz önünde bulundurulması gerekir. Yumurta tavukları için temel gıdalara ek olarak verilecek yeşillik ve çürümüş sebzeler, yumurta veriminin artmasında büyük rol oynayacakken et tavukları için ise, ıslatılmış mısır tozu ve ıslatılarak yumuşatılmış ekmek tavukların etlenmesine yardımcı olacaktır.

Tavuk kümesinin uygun standartlarda olması da tavuk bakımının önemli bir aşaması olup diğer iki aşamayı da etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla tavuk besicilerinin kümes yapımı ve tasarımı noktasında hassas davranması gerekir. (Tavuk kümesiyle ilgili daha fazla bilgi için…)

Tüm bunlara ek olarak hiç şüphesiz civciv bakımı faaliyetlerini, tavuk bakımından ayırmak mümkün değildir. Bunun nedeni ise; sağlıklı bir tavuk bakımının ilk etapta doğru bir civciv bakımından geçtiğidir. Dolayısıyla tavuklardan yetişkin düzeye geldiğinde istenilen verimin alınabilmesi adına civcivken ciddiyetle bakılması etkin rol oynayacaktır.

Kışın Tavuk Bakımı

Hiç şüphesiz kışın tavuk bakımı, diğer mevsimlere kıyasla daha zorlu olup içerisinde, dikkat edilmesi gereken birçok faktörü barındırır. Genel olarak bakıldığında, kış aylarında tavuk bakımı için besicilerin daha fazla enerji sarf etmeleri gerekir. Çünkü; yağmur ve rüzgar gibi hastalıkları tetikleyici faktörler kış aylarında sıklıkla ortaya çıkar ve hastalıklara önlem alınmadığı takdirde bütün bir kümesin telef olma ihtimali mevcuttur.

Kışın tavuk bakımı için tasarlanmış, ufak fakat kullanışlı bir kümes örneği.

Bu kapsamda besicilere verilebilecek ilk tavsiye; bir kümese 25-30 tavuk doldurmaktan ziyade, ufak ufak kümeslere 4-5 tavuk yerleştirmektir. Büyük kümeslere kıyasla küçük kümeslerin en önemli avantajı; hastalanan tavukların ayrı bir bölmeye alınarak sağlıklı tavuklardan uzak tutulmasıdır. Tüm bunlara bakıldığında; kümes tasarımının, tavuk bakımı üzerindeki etkisini daha net görmek mümkündür.

Uzmanların birçoğu kış aylarında salma tavuk beslenmesine karşı çıkarak, tavukların uygun kümes koşullarında en azından 4-5 hafta kapalı bir şekilde beslenmesini görüşünü kabul eder. Yağmurdan ve rüzgarda korunaklı bir kümeste beslenen tavukların kış aylarında yumurta ve et verimleri büyük düşüşler göstermeyeceği gibi, hastalanma ihtimalleri de azalacaktır.

Kümes zeminine talaş serilmesi, kümesin temizlenmesini oldukça kolaylaştırır.

Elbette kışın tavuk bakımı noktasında beslenmenin önemini de göz ardı etmemek gerekir. Özellikle kümesdeki yemlik ve sulukların günlük periyotlarla kontrol edilmesi ve kümesin haftalık periyotlarla temizlenmesi aksatılmadan uygulanması gereken faaliyetlerin başında gelir. Kümesin düzenli aralıklarla temizlenmesi de bu faaliyetlerin arasında dahil etmek gerekir.

Yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al !
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !