Süs Tavukları

“Süs tavukları kapsamında en sık beslenen ırklar; Brahma, Wyandotte, İspenç, Sultan ve Cochin tavuk ırklarıdır. Bu ırkların her birinin farklı avantaj ve dezavantajlarının olduğunu, hangi ırkın tercih edileceğini bu avantaj ve dezavantajların değerlendirildikten sonra karar verilmesi gerektiğinin altını çizmek gerekir.”

Süs Tavuğu Cinsleri

İlk paragrafta da ifade edildiği gibi süs tavuğu olarak beslenen ırklarından birbirinden farklı birçok özelliği bulunur ve besicinin bu özelliklerin her birini değerlendirdikten sonra hangi ırkı besleyeceğinin kararını vermesi gerekir. Dolayısıyla, her bir süs tavuğu ırkının ayrı ayrı incelemek, konu bütünülüğü açısından daha faydalı olacaktır.

Brahma Tavuk

Besiciler tarafından en sık tercih edilen süs tavuğu, Brahma tavuk ırkıdır. Malay ve Cochin tavuk ırklarının kırılması neticesinde ortaya çıktığı düşünülen Brahmaların, avantajlı yönlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Renkli yapısı ve iriliği ile dikkat çeker.
 • Kümese çabuk uyum sağlar ve kavgacı değildir.
 • Gurk düşme özelliğini yüksektir ve yavru bakımında birçok tavuk ırkına göre bir adım öndedir.
 • Yumurta sayısı düşük olmasına ve gurk düştüğünden dolayı kesintiye uğramasına rağmen hemen her yıl aynı sayıda yumurta yapar.
 • Hijyen kurallarına uygun kümeslerde beslendiği takdirde kolay hasta olmaz.

Görüldüğü üzere Brahmalar birçok yönüyle diğer süs tavuğu ırklarının önünde yer alır. Bu ırkın göze çarpan bir dezavantajı olmamakla birlikte, kesinlikle yağmur suyu ve rüzgar alan kümeslerde beslenmemesi gerektiğini ifade etmek gerekir.

Paçalı tavuk ırklarından biri olan Brahmaların, ayaklarının su tutabilme ihtimali göz önünde bulundurulursa, bu durumun hastalıklara ve tavuğun ölümüne yol açacağını söylemek mümkündür.

Tüm bunlara bakıldığında; süs tavukları içerisinde ilk olarak değerlendirilen ve besiciler tarafından bu denli sık tercih edilen ırkın Brahmalar olduğuna şaşırılmaması gerekir. Her ne kadar süs tavukları kapsamında beslenen ırklar çeşitlilik arz etse de, brahmaların popülaritesini ilerleyen yıllarda da kaybetmeyeceği net bir şekilde ortadadır.

Wyandotte Tavuk

Özellikle son dönemde hayli popüler olan ve bu popülaritesini ilerleyen yıllarda daha da arttıracağı düşünülen Wyandotte tavuk ırkı, 1860 yılında Amerika’da başlatılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan, melez yani kırma bir ırktır. Her ne kadar Brahma tavuk ırkı kadar ünlü olmasa da, birçok besici tarafından tercih edilen Wyandottelerin olumlu yönlerini sıralamak istersek;

 • Hastalıklar ve çevresel faktörler karşısında dayanıklılık gösterir.
 • Anaç özelliği ön plandadır ve yılda en az bir kez gurk düşerek civciv çıkartır.
 • Uysal bir yapıya sahiptir ve genellikle sonradan katıldığı kümeslerde kavgacı özelliği ile ön plana çıkmaz.
 • Birçok farklı renk kombini vardır.
 • Fiziksel olarak büyük olmamasına rağmen geniş ve tüylü bir sırt yapısına sahiptir.
 • Yumurta sayısı diğer süs tavuğu ırklarıyla kıyaslandığında oldukça yüksek sayılabilecek bir seviye olan 190-230 arasında değişkenlik gösterir.

Bakıldığında Brahma tavuk ırkıyla hemen hemen aynı özellikleri taşıdığı, hatta birkaç farklı noktada da Brahmalardan daha yetkin olduğunu söylemek mümkündür. Fakat gerek fiziki özellikleri, gerekse de renk çeşitliliği noktasında Brahmaların gerisinde kalması Wyandotte tavuk ırkının, süs tavukları kategorisinde tercih edilme sıklığını düşüren faktörlerin başında gelir.

Wyandotte tavuk ırkının bir önceki paragraftaki etkenlere ek olarak bir dezavantajı da; paçasız bir ayak yapısına sahip olması, yani ayaklarında tüylerin bulunmamasıdır. Bu durum da, tavuğun fiziksel görünümünü etkilemekte ve besiciler tarafından tercih edilme sıklığını azaltmaktadır.

İspenç Tavuk

Ufak yapısı ve paçalarındaki renkli tüylerle dikkat çeken İspenç tavuk ırkı, kökenleri oldukça eskiye dayanan ve günümüzde de birçok besici tarafından tercih edilerek süs tavukları içerisindeki yerini koruyan tavuk ırkı olarak tabir edilebilir. İspenç tavuklarının dikkat çeken özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Az yem tüketir.
 • Yıllık yumurta sayısı düşük olmasına rağmen sabit bir seviye izler.
 • Diğer ırklarla kolaylıkla kırılabilir, dolayısıyla birçok farklı renk kombinasyonun ortaya çıkmasına elverişlidir.

İspenç tavuklarının dezavantajları ise;

 • Agresif bir yapıya sahiptir ve kümese kolaylıkla uyum sağlayamayabilir.
 • Hastalıklar ve çevresel faktörler karşısında hassas bir yapıdadır.
 • Anaç yönü gelişmemiştir.

şeklinde sıralanabilir.

Bu süs tavuğu ırkıyla ilgili üzerinde durulması gereken son nokta; birçok akademisyen ve bilim insanının yaptığı çalışmalar neticesinde Türkiye adına tescillenen ve kökenleri de Anadolu’ya dayanan bir ırk olduğudur. Dolayısıyla İspenç tavuk ırkı için milli gurur ve milli ırk ifadelerini kesin bir şekilde kullanmak gerekir.

Süs Tavukları Fiyatları

Süs tavukları fiyatları noktasında ilk olarak değinilmesi gereken; kesin bir fiyat aralığı belirlemenin mümkün olmadığı, bunun nedeninin ise; hayvanın renk uyumuna ve sağlık yapısına bağlı olarak fiyatların değişkenlik gösterdiğidir.

Brahma tavuk fiyatları için verilebilecek en genel aralık; 250 TL ile 5000 TL aralığıdır. Her açıdan sağlıklı, yetişkin ve tüyünü tamamlamış bir Brahma tavuğunun ulaşabileceği maksimum fiyatla ilgili kesin bir ifade kullanmak mümkün değildir. Alıcının ve satıcının gözünde tavuğun değerinin değişkenlik gösterebildiğini ve pazarlık faktörünü de unutmamak gerekir.

Wyandotte tavuk fiyatlarıiçin de, bir önceki paragraflarda değinilen tüm ifadeler geçerlidir. Wyandotteler, kimi durumlarda diğer süs tavuğu ırklarından pahalı olabiliyorken, kimi durumlarda da daha ucuza satılabilir. Wyandottelerin satışında verilebilecek en temel fiyat aralığı; 75 TL ile 300 TL’dir.

Sussex

"Sussex tavuk denildiğinde hiç şüphesiz ilk akla gelen; uysal bir yapıya sahip olmaları ve değişken çevre koşulları karşısında dayanıklı olmaları yani kolay hastalanmamalarıdır. Günümüzde 8 farklı cinsi bulunan Sussex tavukları arasında yaygın ...

İspenç

"Son dönemde Türk bilim insanlarının yoğun bir çalışma programı ile tescil işlemlerini başlattığı İspenç tavuk ırkı, Türkiye'nin milli gururu ve milli ırkı olma özelliği  ile ön plana çıkar. İspenç Tavuk Özellikleri Brahma tavuk ırkından sonra ...

Ameraucana

Adından da anlaşılabileceği gibi Amerika kökenli bir tavuk ırkı olan Ameraucana tavuk, mavi yumurta yapmasıyla ün yapmış ve son dönemde adından hayli söz ettiren tavuk ırkları arasında yerini almıştır. Ameraucana Tavuk Özellikleri Ameraucana ...

Brahma

Renk cümbüşünü andıran iri yapısı ile tavukseverlerin deyim yerindeyse gözdesi haline gelen Brahma tavuk ırkı, süs tavukları kapsamında en çok tercih edilen ırk olma özelliğini elinde bulunduruyor. Brahma Tavuk Irkı Renkli yapısı, fiziksel ...

Wyandotte

Özellikle sırt bölgesindeki renkleri ve kümese çabuk uyum sağlama özelliği ile dikkatleri üzerine çeken Wyandotte tavuk ırkı, 1860’lı yıllarda Amerika’da başlayan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan melez bir ırktır. Wyandotte Tavuk Hiç şüphesiz ...

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !