Australorp

Australorp
Kişi Beğendi+19
Kişi Beğendi+19

“1920 yılında Avustralya’dan Avrupa’ya ve daha sonra diğer kıtalara yayılan meşhur yumurta tavuğu Australorp, 365 günde yaptığı 364 yumurta yapan tavuk olarak ün yapmıştır.”

Australorp Tavuk 

Yumurta tavuğu besiciliği ile uğraşan bireylerin tercih edebileceği tavuk ırklarının başında gelen Australorp tavukile ilgili değinilmesi gereken ilk nokta; hijyen kurallarına uygun kümes koşullarında, temel ve takviye gıdalar ile beslendiği takdirde yıllık yumurta sayısının 250-260′ a ulaşacağıdır.

“Buradan yola çıkarak, Australorp tavuk ırkının sanılanın aksine yıllık 320-340 yumurta sayısına ulaşamadığı, belirtilen yumurta sayılarının birçok teknolojik faktörün etkisi altında ortaya çıktığı belirtilmelidir.”

Elbette yumurta veriminin üst düzeye çıkmasını etkileyen hayli faktör mevcuttur. Tavuk besicilerinin bu faktörleri dikkate alması Australorp tavuklarının yumurta verimini arttırmanın yanında hastalıklar karşısında da dirençli bir yapı kazanmasını sağlayacaktır.

Australorp tavuklarında yumurta verimini arttıran faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Tavukların düzenli aralıklarla temizlenen ve özellikle yağmur, rüzgar gibi hava olaylarından etkilenmeyen bir kümeste beslenmesi.
  • Tavukların genellikle altışar ya da yedişer şekilde beslenmesi.
  • Özellikle tüy dönemlerinde takviye vitaminlerin gerek ağızdan verilmesi gerekse de tavukların suyuna karıştırılması.

“Bu aşamada değinilmesi gereken nokta; salma olarak yetiştirilen Australorp tavuklarının, yıllık yumurta üretimi bakımından suni ortamdakilere kıyasla bir adım geride kalmasıdır.”

Hiç şüphesiz bunun sebebi; tavuğun yumurta yapmasını tetikleyecek yapay faktörlerin bir araya getirilmesidir. Yumurta kalitesi yönünden bakıldığında ise suni ortamda beslenen tavukların, salma olarak beslenen tavuklara nazaran oldukça geri kaldığı açık bir şekilde görülür.

Australorp tavuklarının en önemli avantajlarından biri; yumurta verimlerinin devamlılığını 5 yıl gibi uzun zaman dilimine taşıyabilmesidir. Öyle ki, tüm kritik faktörler dikkate alınarak bakılan tavuklarda bu süre 7 yıla da çıkabilir.

Australorp tavuk ırkının diğer tavuklara kıyasla dezavantajlı olduğu noktalar ise;

  • Tüy dönemlerinde ve kış aylarında yumurta verimlerinin büyük ölçüde düşüş göstermesi yumurta tavuklarının en büyük dezavantajıdır. Tüy dönemleri, kış aylarına denk gelebileceği gibi yaz aylarında da görülebilir. Her iki durumda da vitamin takviyesi ile tavuğun güçsüz düşen bünyesinin kuvvetlendirilmesi gerekir.
  • Bulaşıcı hastalıklar karşısında dirençsiz bir yapıya sahiptir. Özellikle Sussex tavukları ya da Ligorin tavukları ile kıyaslandığında Australorp tavuklarının ne denli kırılgan bir yapıya sahip olduğu daha net görülür.

“Son olarak; Australorp tavuk ırkının yavru bakımı noktasında hayli yetenekli olduğu ve yetişkin tavuların ağırlıklarının 3 ile 4 kg. arasında değişkenlik gösterdiğini belirtmek gerekir.”

Australorp Tavuk Fiyatları

Elbette birçok yeteneğe sahip olan ve bu nedenle de tavuk besicileri tarafından oldukça sık tercih edilen bu tavuk ırkının fiyatları büyük bir merak konusu. Australorp tavuk fiyatları noktasında diğer tüm tavuk ırklarından olduğu gibi kesin ifadeler kullanmak mümkün değil. Bu durumun en büyük nedeni ise; tavuğun fiyatını etkileyen birçok faktörün olması.

“Sağlıklı koşullarda yetiştirilen bir tavuğun piyasadaki değerinin en az 100 TL olduğunu söylemek mümkündür. Tavuğun renklerine, yaşına, tüy yapısına ve sağlık durumuna bağlı olarak üst fiyat 170-180 TL’ yi bulabilir.”

Dolayısıyla, Australorp tavuk fiyatları için 100-170 TL fiyat aralığı olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Australorp tavuk kaç ayda yumurtlar?

Bu sorunun tam anlamıyla yanıtının verilebilmesi için tavuğun yetiştiği ortamın bilinmesi gerekir. Suni ortamlarda yetiştirilen tavuklarda yumurtalama süresi 18-20 hafta iken, doğal ortamda bakılanlar için bu süre 20-26 hafta olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla tavuğun yumurtaya girme yani kılavuz yumurta yapma süresini büyük ölçüde beslendiği koşullar ve ortam belirler.

Australorp tavuk gurk olur mu?

Tüm yumurta tavuk cinslerinde olduğu gibi Australorp tavuklarının da gurk olma ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni ise; yumurtadan kesilememeleridir.

Australorp tavuk yumurta fiyatları ne kadardır?

Tavuk yumurtaları piyasasına bakıldığında Australorp yumurtaları için büyük ölçüde 5 TL fiyat biçildiği görülür. Popüler ve piyasada fazla bulunmayan renklere sahip bir tavuğun yumurtası ise 7-10 TL’ ye temin edilebilir.

1 Yorum
  1. Güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !