Tavuk Kuluçka Dönemi

Özellikle doğal yollardan civciv elde etmeyi düşünen tavuk besicileri için hiç şüphesiz değerlendirilmesi gereken konulardan bir tanesi de tavuk kuluçka dönemi ile ilgilidir. Tavuk kuluçka dönemi ile ilgili değinilmesi gereken ilk nokta; tavukların hemen hepsi için sürecin aynı şekilde işlediği ve besicilerin gerekli özeni gösterdiği takdirde kuluçka neticesinde tavuğun çıkartması muhtemel civciv sayısının üst düzeye ulaşacağıdır. Burada hiç şüphesiz en büyük rol tavuk besicisine düşer.

Besicinin iki temel görevi; tavuğun altına koyduğu yumurtaların civciv çıkarımına uygun olup olmadığının farkında olması ve “Tavuk kuluçka yeri nasıl olmalı ?” sorusunun yanıtını detayları ile bilmesidir. Elbette gurk olan ve kuluçkaya yatan tavukların yemlik ve suluklarının düzenli olarak takip edilmesi de besicinin yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur.

Tavuklar Ne Zaman Kuluçkaya Yatar ?

Öncelikli olarak tavukların kuluçkaya yatmaları için ilk gereken şartın; tavuğun gurk olması gerektiği olduğunun altını kalın çizgilerle çizmek gerekir. Dolayısıyla “Tavuklar ne zaman kuluçkaya yatar ?” sorusunun yanıtı, gurk olduktan sonra yatar şeklinde olmalıdır. Elbette belirli dönemlerde tavukların gurk olma yani kuluçkaya yatma ihtimalleri artar. Özellikle günlerin uzamaya başladığı kış mevsimi sonu ve ilkbahar başlarında kümesteki gurk tavuk sayısında hayli artış gözlenir.

Elbette burada tavuğun mensup olduğu ırkın da kuluçkaya yatma dönemi üzerinde etki sahibi olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Örneğin; brahma tavuk ırkına mensup hayvanlar yılın her döneminde gurk yatabilirken, hint tavukları genellikle kış sonu ve ilkbahar başında gurk düşerek kuluçkaya yatar.

Tavuk Kuluçka Yeri Nasıl Olmalı ?

Tavuklar, güvendikleri bir ortamda, eğer kümes koşulları uygunsa bu ortam çoğunlukla folluklar olur, yeterli sayıda yumurtada biriktirdikten sonra civciv çıkartmak amacıyla bu yumurtaların üstlerine yatar ve böylelikle tavuk kuluçka dönemi başlamış olur. Kuluçka dönemi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları genel itibariyle sıralamak istersek;

 • Kuluçkaya yatan tavuğun bulunduğu ortam.
 • Yemlik ve sulukların durumu.
 • 21 günlük süre sonunda civcivlerin çıkışlarının düzenli olarak takip edilmesi.
 • Tavuğun kuluçkaya yattığı yumurtaların döllü olup olmadığının farkında olunması.

Görüldüğü üzere birkaç basit noktanın üzerinde durarak, üst düzey verim alınan bir kuluçka dönemi oluşturulması hayli kolaydır.

Tavuklarda kuluçka dönemi ile ilgili kritik noktalardan bir tanesi “Tavuk kuluçka yeri nasıl olmalı ?” sorusunun yanıtıdır. Besicilerin birçoğu tavukların yumurta biriktirdiği ve kendiliğinden kuluçkaya yattığı yerlerin değiştirilmemesini savunurken, bir kısmı da bu görüşün tam tersini savunur. Kuluçkaya yatan tavukların kümesteki diğer tavuklardan kesinlikle ayrılması ve mümkünse kuluçka süresi boyunca bu tavukları görmemesi gerekir. Gurk tavukların diğer tavuklarda ayrılarak kuluçkaya yatırılmasının nedenleri;

 • Civcivler çıktıktan sonra bunların yetiştirilebileceği bir ortam gerekmesi ve birçok tavuğun beslendiği kümesin buna elverişli olmaması.
 • Kümeste yumurta yapan tavukların kuluçkaya yatan tavuğun yattığı folluğa yumurtlamaları ve yumurtaların karışarak kuluçka döneminin bozulması.

olarak sıralanabilir.

Dolayısıyla “Tavuk kuluçka yeri nasıl olmalı ?” sorusuna verilecek en temel yanıt; tavuğun kesinlikle rahatsız olmayacağı, yeme ve suya kolaylıkla erişebileceği ve kuluçka döneminde yumurtalardan kısa aralıklarla kaldığı aralıklarda gezinebileceği bir ortam olmalıdır, şeklindedir.

Civcivler çıktıktan sonra anaçın civcivleri bakabileceği bir ortam ifadesi hayli kritik bir noktadır. Bu açıdan bakıldığında civciv bakımı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmasının şüphesiz faydalı olacağı ortadadır.

Tavuk Kuluçka Süresi

Tavuklar ile ilgili az çok bilgisi olan hemen herkesin bildiği gibi tavuk kuluçka süresi çoğunlukla 21 gündür ve bu süre tavuğun ırkına göre birkaç saat farklılık gösterebilir. 21 gün boyunca çeşitli aşamlardan geçerek oluşan civcivler, 21. günün sonunda yahut 20.günün gecesinde gagalarıyla yumurtayı kırarak kuluçka dönemini tamamlarlar. Tavuk kuluçka süresi takibi besiciler için büyük önem taşır. Bunun nedeni ise; tavuğun anaç yönünün kuvvetli olmaması neticesinde civcivlerin ölümüne neden olabilmesidir.

Özellikle kuluçkaya yatan paçalı tavuklarda yumurtadan çıkan civcivlerin, anaçın bacakları altında kalarak ezildiği ve öldüğü sık görülen bir durumdur. Bu durumun önüne geçilebilmesi adına tavuğun kuluçkaya yatırıldığı zeminin derinliğine dikkat edilmeli ve tavuğa dolaşarak dışkılayabileceği alanlar verilmesi gerekir. Aksi takdirde tavuk doğrudan folluğun bir kenarında dışkılayarak hijyenik olmayan bir kuluçka döneminin önünü açar.

1 Yorum
 1. Selamın aleyküm

  #Bende ligorin tavukları var 4 tane bunlar gurka yatar mı?

  #bunları nasıl gurka yatırırım?

  Tel no:05519788358
  Ararsanız veya Instagram dan yazarsanız sevinirim numaranızı gizleyebilirsiniz dilediğiniz vakit arayabilirsiniz

  Instagram: sykselim42

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !