Brahma

Renk cümbüşünü andıran iri yapısı ile tavukseverlerin deyim yerindeyse gözdesi haline gelen Brahma tavuk ırkı, süs tavukları kapsamında en çok tercih edilen ırk olma özelliğini elinde bulunduruyor.

Brahma Tavuk Irkı

Renkli yapısı, fiziksel özellikleri ve sakinliği ile ün yapan, süs tavuğu denildiğinden ilk akla gelen ırk olan Brahma tavuk ırkı, birçok kanatlı hayvan besicisine göre et ya da yumurta için beslenmeyecek kadar değerlidir.

Brahma tavuk ırkının et ya da yumurta tavuğu olarak beslenmemesinin temel itibariyle sebeplerini sıralamak istersek;

  • Yıllık yumurta veriminin düşük olması.
  • Gelişim hızının yavaş olması.
  • Rengi ve büyüklüğü ile dikkat çekmesi.

olarak ifade edilebilir.

“Ülkemizde beslenen süs tavuklarına bakıldığında ağrılıklı olarak Brahma tavuk ırkına rastlanır. Muhteşem görünümü yanında kümese çabuk uyum sağlaması ve sakinliği ile Brahma tavuk ırkı en çok tercih edilen süs tavuğu olmayı başarmıştır.”

“Brahma tavuklarının atalarının Malay ve Cochin tavuk ırkları olduğuna inanılmaktadır. Bu durum her ne kadar kanıtlanmamış olsa da bilinen bir gerçek Brahma tavuklarının kökeninin Asya’ya dayandığı ve Türkiye’ye 1870’li yılların sonunda ABD’den getirildiğidir.

Elbette Brahma tavuk ırkının dikkat çeken özelliği yalnızca rengi ve büyüklüğü değil. Tavuk besicilerinin Brahma tavuklarını bu denli tercih etmesinin altında yatan nedenlerden şu şekilde bahsetmek mümkün;

  • Sahip olduğu sağlam bünye neticesinde kolay kolay hastalanmaması.
  • Her yıl en az bir kez gurk düşerek civciv çıkartması ve civciv bakımı noktasında üst düzey annelik yeteneklerine sahip olması.
  • Yıllık yumurta sayısı düşük olmasına rağmen düzenli olarak her yıl aynı sayıda yumurta yapması.

Bu noktada üzerinde durulması gereken nokta; Brahma tavukların yumurta verimidir. Elbette yumurta tavuğu olarak kullanılmamaları sebebiyle Brahma tavuk ırkının yıllık bazda bakıldığında yüksek yumurta verimine sahip olduğunu beklemek pek mümkün değildir. Yapılan gözlemler neticesinde besicinin yeteneklerine ve hayvanın yapısına bağlı olarak yıllık yumurta sayısının 110-170 bandında değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarından gurk düşmeden önce seri yumurtalara başlayan Brahma süs tavuklarının bu özelliği göz önünde bulundurularak kümes planı yapılması besicinin işini kolaylaştıracaktır.”

Brahma Tavuk Özellikleri

Gold, Dark ve Light başta olmak üzere birçok farklı türeve sahip olan Brahma süs tavukları için dikkat çekici nokta bir üstteki paragraflarda da ifade edildiği gibi; fiziksel özellikler ve renkli yapısıdır. Özellikle bacak kısmının tüylü yani halk arasındaki ifadeyle paçalı olması, Brahma tavuk özellikleri kapsamında altı çizilmesi gereken noktaların başında gelir. Nitekim bu durum da süs tavukları kapsamında Brahmaların bu denli  tercih edilebilir bir ırk olmasının nedenlerindendir.

Et ya da yumurta tavuğu olarak beslenmeyen bu ırkta horozların ağırlığı 5 ile 6 kg. arasında değişirken tavuklara bu ağırlık 3 ile 4.5 kg aralığındadır. Elbette burada dikkat çekilmesi gereken nokta; ırkın fiziksel büyüklük potansiyelinin besici tarafından doğru kümes ve yem koşullarıyla desteklenmediği takdirde yeterince ön plana çıkamayacağıdır.

Brahma tavuk ırkının etkileyici bir görüntüye sahip olmasının ilk şartı; beslendiği kümesin tüm yönüyle hijyen koşullarına uygun olmasıdır. Özellikle kış aylarında yağmur ve rüzgar alan kümeslerde beslenen Brahma süs tavuklarının paçaları su ve çamur ile temas ettiğinde tavukların tüyleri kirlenecek, bu durum özellikle beyaz üstüne siyah renkli Light Brahmalar için hayli kötü bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Bu durumun fiziksel görünüm üzerinde yaptığı olumsuz etkiye ek olarak hayvanların kolay hastalanmasına sebebiyet verdiğinin de altını çizmek gerekir. ( Tavuklarda kümes yapısı ile ilgili daha fazla bilgi için; https://suslukanat.com/blog/tavuk-kumesi/ )

Uygun bir kümes sağlandıktan sonra hayvanın salma olarak beslenmesi ve takviye gıdalardan yeterince yararlanaması gerekir. Aslına bakıldığında verimli bir arazide salma olarak yetiştirilen tavuk ya da horozların takviye gıdaya pek ihtiyacı yoktur. Fakat, hayvanın direncinin yüksek tutulması adına özellikle tüy dönemlerinde ve kış aylarında birtakım ek gıdalar verilebilir.

Brahma tavuk türleri nelerdir ?

Piyasada en sık tercih edilen türler sırasıyla; Light Brahma, Dark Brahma ve Buff(Büyük) Brahma olarak sıralanabilir. İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi bu türlerin renkleri ve boyutları arasında çeşitli farklılıklar bulunur.

Brahma tavuk ne zaman yumurtlar ?

Tavukların yumurta yapmaya başlama süresi yetiştirildiği kümese ve koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Salma olarak yetiştirilen Brahmalar 6 aylık olduğunda yumurta yapmaya başlarken suni ortamlarda yetiştirilenlerde bu süre daha düşüktür.

Brahma tavukların gurk düşme sıklığı nedir ?

Bilindiği üzere Brahma tavuk ırkı gurk düşme özelliği yüksek olan bir ırktır. Bu ırka mensup tavuklarla ilgili altı çizilmesi gereken nokta; tavuğun kümesi benimseme noktasında daha hassas davrandığı yani doğrudan kümes ve folluk kalitesinin Brahma tavuğun gurk düşmesi üzerinde etkili olacağıdır. Havaların ısınmasıyla birlikte yavrulama isteği içerisine giren Brahmalar, genellikle ilkbahar ve yaz aylarında gurk yatar. Tavukların gurk düşme sıklığı değişkenlik gösterdiği bizim tecrübe ettiğimiz kadarıyla Brahma tavuk ırkı, 1 yıllık periyot içerisinde en azından 2 kez gurk yatarak civciv çıkartma özelliğine sahiptir.

Brahma tavuklarda fiyat aralığı nedir ?

Özellikle diğer süs tavuklarında olduğu gibi Brahma tavuklarda da kesin bir değerden bahsetmek yanlıştır. Brahma tavuk fiyatları noktasında tesiri mümkün olan temel noktalar; tavuğun renk uyumu, büyüklüğü, yetiştirilme ve beslenme biçimi olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla Brahma tavuk fiyatları için yapılabilecek en doğru tanım; fiyatların 250 TL ile 5 Bin TL arasında değişkenlik gösterdiği ve alıcı ile satıcı arasındaki pazarlığın da fiyat üzerinde etkin olduğudur. Örneğin; iyi yetiştirilmiş Light Brahma 4 aylık yarkalar için piyasaya fiyatı 200-300 TL aralığında değişirken, Gold ve Dark Brahma için kesin bir fiyat aralığı vermek mümkün değildir. Bunun nedeni ise; Brahma türleri içerisinde Light Brahma ticaretinin daha çok yapılması diğer bir ifadeyle; Light Brahmaların piyasasının olmasıdır.

Brahma tavuk yumurtası fiyatları noktasında kesin ifadeler kullanmak mümkün müdür ?

Brahma tavuk fiyatları için geçerli olan tüm etmenler aslına bakıldığında Brahma tavuk yumurtası için de geçerlidir. Burada alıcının dikkat etmesi gereken; yumurtanın sahibi olan anaçların görünümü, yetenekleri ve beslendiği kümes şartlarıdır. Buna ek olarak; yumurtaların dolaba girdiği anda kısa sürede bozulacağı, dışarıda bekletildiği takdirde ise yaklaşık 25 günlük bir periyottan sonra işlevini yitireceği unutulmamalıdır. Brahma tavuk yumurtası fiyatları noktasında piyasa incelendiğinde genellike 7 ile 15 TL arasında değişkenlik gösteren fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Genele bakıldığında Buff Brahma yumurtaları için 7-7.5 TL gündeme gelirken Light Brahma yumurtaları için 12-15 TL gibi daha yüksek fiyatları göze çarpar.

Yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !