Lohman

Lohman
Kişi Beğendi+10
Kişi Beğendi+10

“Optimum koşullarda beslendiği takdirde az yem tüketimiyle yüksek yumurta verimine ulaşan Lohman tavuk, bu özellikleri ile Türkiye’deki yumurta tavuk besicilerinin en sık tercih ettiği yumurta tavuğu ırklarının başında gelir.”

Lohman Tavuk 

Elbette piyasada birçok yumurta tavuğu var iken besicilerin Lohman tavuk tercih etmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler tahmin edilebileceği gibi Lohman tavukların diğer yumurta tavuğu ırklarına kıyasla avantaj olarak ifade edilen özellikleridir. Lohman yumurta tavuklarının tercih edilmesinin nedeni olan bu özelliklere değinmeden evvel Lohman tavuk hakkında genel bilgiler vermek konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır.

Lohman tavuk ırkının günlük yem tüketim seviyesine bakıldığında 90-110 gr. aralığında yem tükettiği ve bu yem tüketiminin diğer yumurta tavuk ırkları olan Ataks, Ligorin, Australorp ile kıyaslandığında hayli düşük olduğu görülür.”

Yüksek yumurta kapasitesi sebebiyle büyük ölçüde gurk olmayan yani civciv çıkartmak amacıyla yumurtaya yatmayan Lohman tavuk ırkı, ağırlığı 2 ile 2.5 kg. arasında değişkenlik gösterdiğinden dolayı et tavuğu olarak da kullanılmaz.

Lohman tavuk ırkıyla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli faktör tavukların bakımıdır; Lohmanların aşılarının aksatılmaması ve hijyenik kümeslerde beslenmesi zorunludur. Buna ek olarak; tüy döneminde hastalıklar karşısındaki direnci düşeceğinden gerekli takviye gıdaların eksiksiz olarak temin edilmesi gerekir. Dolayısıyla, Lohman brown bakımı geniş kapsamlı olup, tavuğun yumurta verimini uzun yıllar devam ettirebilmesi adına gerekli faaliyetler bütünüdür.

Lohman Tavuk Özellikleri

Kümese çabuk uyum sağlayan bir yapıya sahip olmaları yıllık yumurta sayıları ve yumurta üretimine erken başlamaları Lohman tavuk özellikleri kapsamında üzerinde durulması gereken temel noktalardır.

En ucuz ve sağlıklı Lohman Tavukları Süslü Kanat'da !

Suni ortamda yetiştirilen Lohmanlar 16-19 hafta arasında yumurta üretimine başlarken, doğal ortamda yani salma olarak yetiştirilenler için bu süre 19-21 haftaya kadar uzar. Elbette, suni ortam ve doğal ortam arasında sağlık açısından büyük farklılıklar vardır. Besici bu noktada tercihini daima doğal ortamdan yana kullanmalıdır.

Lohman tavuklarının yıllık yumurta sayısı, yumurta yapmaya başlama süresinde olduğu gibi suni ya da doğal ortama bağlı olarak değişkenlik gösterir.

“Doğal ortamda yetiştirilen Lohmanların yıllık yumurta sayısı; 220-250 iken, suni ortamdakiler için bu sayılar 260-280 bandındadır.”

Diğer ırklarla kıyaslandığında Lohmanların en önemli dezavantajı; endüstriyel bir ırk olması dolayısıyla, gerekli önlemler alınmadığı takdirde verimlerinin önemli düşüşler göstermesidir. Buradan yola çıkarak; Lohman tavuk beslemek isteyen besicilerin uygun kümes ve besleme şartlarını sağlaması bir zorunluluk olduğunu ifade etmek gerekir.

Lohman Tavuk Fiyatları

Bilindiği üzere özellikle yumurta tavukları fiyatları noktasında belirleyici olan faktörler; tavuğun yetiştirildiği kümes ortamı, anaçlarının özellikleri ve tavuğun genel sağlık durumudur. Dolayısıyla Lohman tavuk fiyatları kapsamında da belirleyici rol oynayan temel etkenler dikkate alınarak bir fiyat değerlendirmesi yapılması gerekir. Kümes ortamında yetiştirildiği takdirde daha erken yumurta yapmayan Lohman tavuk ırkının yumurta yapmaya başlayacak olan tavukları 21-25 TL bandında alıcı bulurken, kılavuz yumurta yapmasına yaklaşık 1 ay süre olan tavuklar ise 18-21 TL bandında alıcı bulur.

Piyasada birçok farklı fiyat ile karşılaşılsa da Lohman tavuk fiyatları noktasında genel itibariyle belirtilen fiyat aralıklarında alım ve satım işlemleri yapılır. Burada unutulmaması gereken nokta; alıcının, karar vermeden önce paragrafın başında belirtilen hususları göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmasıdır.

1 Yorum
  1. 100 tavukluk bir kümes yapmak istoyorum fakat bu lohmanlar için 2 yıldan sonra yumurta keser diye bir söylenti var bu doğrumu ?

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !