Ameraucana

Adından da anlaşılabileceği gibi Amerika kökenli bir tavuk ırkı olan Ameraucana tavuk, mavi yumurta yapmasıyla ün yapmış ve son dönemde adından hayli söz ettiren tavuk ırkları arasında yerini almıştır.

Ameraucana Tavuk Özellikleri

Ameraucana tavuk özelliklerinoktasında hiç şüphesiz üzerinde durulması gereken ilk nokta; yumurta renginin mavi olması ve yumurtasının astım gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inanılmasıdır.

“Burada altı çizilmesi gereken nokta; mavi yumurtaların diğer yumurtalardan insan vücuduna fayda noktasında herhangi bir farkının olmadığı, mavi yumurtanın yalnızca üzerindeki renk pigmentleri ile dikkat çektiği ve uzmanların hemen hepsinin bu görüşte birleştiğidir.”

Ameraucana tavuk ırkının yıllık yumurta verimine bakıldığında yaklaşık 160-210 bandında yumurta üretimi yaptığı görülür. Elbette yumurta sayısının üst ya da alt sınıra yaklaşması tamamıyla besicinin yeteneklerine bağlıdır. Uygun kümes şartlarında doğru yem tercihi ile beslenen Ameraucana tavuklarda yıllık yumurta sayısı üst sınıra yaklaşacaktır.

Özellikle yumurta tavukları ile kıyaslandığında hayli düşük kalan yumurta sayısı sebebiyle Ameraucana tavuk ırkının yumurta tavuğu olarak kullanılması söz konusu değildir. Özellikle son dönemde artan popülaritesi sebebiyle bu tarz bir eğilim oluştuysa da, besicilerin yüksek verimle çalışamayacağı aşikardır.

“Ameraucana tavuk yumurtası gerek tavukların yıllık yumurta sayısının düşük olması gerekse de Türkiye’de yayılım göstermemesi ile  fiyatlar 10 TL’ye kadar çıkabilir. Elbette anaçların yapısına bağlı olarak olası civcivlerin yer aldığı yumurtaların fiyatları da değişkenlik gösterir. Dolayısıyla piyasada Ameraucana tavuk yumurtası temin etmek isteyen bireylerin üzerinde durması gereken bir nokta; yumurtaların hangi anaçlardan temin edildiğidir.”

Çoğunlukla sakin bir yapıya sahip olan ve bu özelliği ile besiscilerin elini kolaylaştıran mavi yumurtacı tavukların gurk düşerek civciv çıkartma ihtimali hayli düşüktür ve Ameraucana tavuk ırkı optimum koşullarda bakılmadığı takdirde yavaş sayılabilecek bir büyüme hızına sahiptir.  Nitekim 22 ile 26 hafta arasında yumurta yapmaya baslayan tavuklarda bu sürenin öne çekilmesi yahut gecikmesi besicinin yeteneklerine kalmıştır.

Ameraucana Tavuk Fiyatları

Popüler bir ırk olması sebebiyle piyasada birçok fırsatçının dikkatini çekmesi sebebiyle Ameraucana tavuk fiyatları üzerinde hayli durulması gereken bir noktadır. Piyasanın geneli incelendiğinde 1 tavuk 1 horoz olmak üzere takım şeklinde 250 TL’den başlayarak 500 TL’ye kadar alıcı bulduğunu ifade etmek gerekir. Elbette fiyat noktasında alıcı ve satıcı arasındaki pazarlık, tavuk ya da horozların sağlık durumu ve yetiştirildiği ortamlar etkin rol oynar.

“Dolayısıyla alıcıların birçok farklı satıcıdan Ameraucana tavuk fiyatları noktasında bilgi aldıktan sonra tercihini yapması, doğru tercih noktasında başarı şansını büyük ölçüde arttıracaktır.”

Yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !