Ligorin

Ligorin
Kişi Beğendi+10
Kişi Beğendi+10

“Agresif yapısıyla besicilere zaman zaman zor anlar yaşatsa da  verimli bir yumurta tavuğu olan Ligorin tavuk ırkı, uygun şartlarda bakıldığı takdirde üst düzey yumurta verimine ulaşabilir.”

Ligorin Tavuk 

Gerçek ismi İtalyanca bir kelime “Leghorn” olan Ligorin tavuk ırkının kökeni Hollanda’ya dayanır. Agresif olan ve suni ortamda yetiştirildiği takdirde beyaz yumurta yapabilen Ligorin tavukları, doğru beslendiği ve uygun kümeste bakıldığı takdirde dört yaşına kadar yumurta veriminde üst seviyelerde kalabilir. Yumurta tavukları sınıfına dahil edilen Ligorin tavuk ırkı, diğer ırklara kıyasla daha ufak olduğundan dolayı et tavuğu olarak beslenmez.

Yumurta tavuğu denildiğinde akıllara ilk gelen tavuk cinslerinden biri olan Ligorin tavuk ırkının, diğer yumurta tavuklarına kıyasla birçok avantajı vardır.

Bu avantajlar;

 • Diğer ırklara kıyasla daha az yem tüketmesi.
 • Erken yumurta yapmaya başlaması.
 • Yıllık yumurta sayısının suni ortamda 320-340, doğal ortamda ise 290-310 bandında olması.
 • Hastalıklar karşısında direnç göstermesi.

şeklinde sıralanabilir.

“Burada Ligorin tavuk ırkının suni ortamda yetiştirilmesi ile doğal ortamda yetiştirilmesi arasında büyük farklılıklar olduğunu belirtmek gerekir.”

Ligorin Tavuk Özellikleri

“Öncelikli olarak suni ortamda yetiştirilen Ligorin tavukları 16. haftada yumurta yapmaya başlarken, doğal ortamda yani organik olarak yetiştirilenler 20. haftada yumurta yapmaya başlar. Buna ek olarak; yıllık yumurta sayısı da suni ya da doğal ortama göre farklılık gösterir. Elbette doğal ortamda beslenen tavukların yumurta kalitesi ve hastalıklar karşısındaki direnci suni ortamda beslenenlere kıyasla daha yüksek olacaktır.”

Ligorin tavuk ırkıyla ilgili her şey

Organik ve suni tavuk yetiştiriciliği arasındaki yalnızca Ligorin tavuk ırkında değil, diğer bütün tavuk ırklarında da açık bir şekilde gösterir. Bu konuda otoriteler tarafından kabul gören genel görüş; bir önceki paragraflarda da belirtildiği gibi tavuğun mümkün olduğunda doğada bulunması ve topraktaki besinlerden faydalanarak gelişmesi yönündedir.

“Silver Ligorin, kızıl Ligorin, kahverengi Ligorin vb. olmak üzere birçok farklı türü bulunan Ligorin tavuk ırkı, diğer yumurta tavuklarına kıyasla daha hızlı geliştiği ve yaşantısı boyunca çoğu zaman civciv çıkartmaya yatmadığı yani yumurtadan kesilmediği göz önünde bulundurulursa tavuk besicilerinin en çok tercih ettiği tavuk ırkı olduğu daha rahat anlaşılır.”

Özellikle yarkalık döneminde iyi beslenen Ligorin tavuk ırkı, uzun yıllar yaşadığı ve yumurta verimi açısından üst düzeylere ulaşabildiği bu noktada ifade edilmesi gereken bir durumdur.

Ligorin Tavuk Fiyatları

Yumurta tavukları içerisinde bu denli yer tutan bir tavuk ırkının şüphesiz piyasada hangi fiyattan alıcı bulduğu kritik ve üzerinde ayrıca durulması gereken bir konudur. Ligorin tavuk fiyatları noktasında belirleyici olan temel faktörler; hayvanın yetiştiği ortam, kaç aylık olduğu ve genel sağlık durumu şeklinde ifade edilebilir.

Çoğunlukla 5 yahut 6 ay aralığında yumurtlamaya başlayan Ligorin tavuk ırkı, yarka yani 4 aylıkken satıldığında genellikle 20-25 TL bandında alıcı bulabilir. 1 yaşını giren Ligorin tavuklarda fiyat aralığı 35-45 TL’ ye kadar yükselebilir. Elbette belirtilen fiyat aralıklarının dışında satış yapan satıcılar ile karşılaşılması da muhtemeldir.

“İlk paragrafta da ifade edildiği gibi Ligorin tavuk fiyatları aşamasında belirleyici olan birkaç farklı faktör vardır. Dolayısıyla alıcının sağlıklı bir ticaret yapabilmek adına tavuğu tüm yönleriyle değerlendirdikten sonra karar vermesi gerekir.”

Ligorin tavuk yılda kaç yumurta yapar?

Ligorin tavuk ırkı, suni ortamda beslendiği takdirde yılda 320-340 yumurta yapabiliyorken doğal ortamda beslendiğinde bu aralık 290-310 bandına geriler..

Ligorin tavuk ırkı kaç aylıkken yumurtlar?

Tüm optimum şartlar sağlandığı takdirde Ligorin tavuk ırkı 5 ile 6 ay aralığında yumurta yapmaya başlar. İlk yıl yumurta sayısı düşük olsa da, Ligorin tavuk ırkı 4 yaşına kadar üst düzeyde yumurta vermeye devam edebilir.

Ligorin tavuk ırkının ömrü ne kadardır?

Şüphesiz tavuğun ömrünü belirleyen birçok faktör vardır. Beslendiği kümesin hijyen koşulları bakımından yeterli olması, temel ve takviye gıdaların tavuğa eksiksiz verilmesi, salma olarak beslenmesi bu faktörden birkaçıdır. Dirençli ve agresif bir yapıya sahip olan Ligorin tavukları belirtilen faktörlere dikkat edildiği takdirde 6 yıl kadar yaşayabilir.

9 Yorumlar
 1. Evde kendimize yumurta sağlamak için alabilirmiyiz 4 5 tane

 2. Iyi günler , ligorin tavuklarini kaça satiyorsunuz?

 3. Kahramanmaraş ta tavuk çiftliği kurmak istiyorum ama küçükten başlamak istiyorum yaklaşık ikiyüz üç yüz tavukla başlamak istiyorum tavuk fiyatları nasıldır zormu yetiştiricilik nasıl bir yol izlemem gerek biraz yardımcı olur musunuz

  • Ertuğrul Bey merhabalar, 0542 286 6141 GSM numarasından bana ulaşırsanız detayları görüşebiliriz.

 4. 500 adet ligorin tavuk fiyat ne olur

 5. 4 tavuk 1 horoz civciv den çıkmış istiyorum

 6. Cevapla
  Necmettin Aydın 27/06/2020 at 12:30

  Selam ben çanakkaledeyim köyde kendimizin yumurta ihtiyacı için 10 tavuk bir horoz almak istiyorum fiyat olarak nekadar olur birde nasıl alabilirim

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !