Kışın Tavuk Bakımı

Tavuk besicilerinin büyük bir kısmı kışın tavuk bakımı noktasında yetersiz bilgiye sahip olduğundan dolayı tavukların yumurta veriminin düşmesine yahut hastalık kapmalarına neden olur. Bu nedenle kışın tavuk bakımı üzerinde hayli durulması ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Kışın Tavuk Bakımı

Kış aylarında tavukların bakımıyla ilgili üzerinde durulması gereken üç temel nokta;

  • Kümeslerin bakımı.
  • Tavukların beslenmesi.
  • Kümeslerin havalandırma periyotları.

olarak sıralanabilir. Şüphesiz her bir temel noktanın kışın tavuk bakımı kapsamında ayrı bir önemi vardır ve her biri dikkate alınarak kapsamlı bir bakım çalışması yapılması gerekir.

Kümeslerin bakımında hedef; yemlikler, suluklar ve kümes zemininin düzenli aralıklarla temizlenmesidir. Burada tavukların hayli hızlı dışkılayabildikleri ve tüy değişim dönemlerinde kümesi kirletebildiklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla yumurta sayısındaki azalmanın ve hastalıkların önüne geçilebilmesi adına kümeslerin en azından haftada bir kez temizlenmesi yerinde bir karar olacaktır.

Küçük fakat kullanışlı kümes örnekleri.

Zemini su geçirmeyen, küçük fakat kullanışlı kümes örnekleri.

“Kümes zeminini beton yapmak ve bu zeminin üzerine tavuk dışkısını ve pisliği tutma özelliğine sahip olan talaş ya da saman dökmek, temizlik işini hayli kolaylaştırır.”

Tavukların beslenmesi kapsamında aslına bakılacak olursa yaz aylarına kıyasla büyük değişimler yapmamak gerekir. Elbette burada tavukların hangi amaçla beslendiği de belirleyici rol  oynar. Örneğin; etlik beslenen tavuklara mısır ve ıslatılmış bayat ekmek vermek kilo yapmalarını ve yağlanmalarını sağlayacakken, yumurta tavuklarının kışın düşüş gösteren yumurta verimlerine olumsuz yönde bir katkı sağlayacaktır. Yem değişimiyle ilgili unutulmaması gereken; ani yem değişimlerinin tavukların yapısını etkilediği ve değişimden önce kullanılan yem ile sonra kullanılacak yemin bir süre aynı anda verildikten sonra değişim işleminin gerçekleşmesi gerektiğidir.

“Kışın tavuk bakımı ile ilgili beslenme noktasında son olarak; kışın özellikle kıvırcık ve marul benzeri yeşilliklere kümeslerde sık sık verilmesinin yumurta verimi ve hastalıklara karşı direnç noktasında fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.”

Kümeslerin havalandırma periyotları şüphesiz haftanın belirli günlerinde kümes dışarısına çıkarılmayan hayvanlar için kritik bir rol oynar. Özellikle tüyde olan ve bu nedenle kümeslerin havasız bir ortam halini almasında rol oynayan tavukların etkilerinin azaltılması adına günlük belirli periyotlarla kümeslerin havalandırılması gerekir. Elbette kümes noktasında suluk ve yemliklerin temizliği ile birlikte kümesin genel temizliği de ihmal edilmelidir.

Çevresel etkenlerden korunaklı bir kümes örneği.

Çevresel etkenler karşısında korunaklı bir yapıya sahip kümes örneği.

“Bu aşamada tavsiye niteliğinde olabilecek bir bilgi; özellikle paçalı tavukların ayaklarının kesinlikle suya bulaşmasının önüne geçilmesi gerektiğidir. Hayvanın hastalanmasına etki etmesinin yanında özellikle krem,gri ve beyaz tüy rengine sahip tavukların hayli kötü bir görünüme bürünmesine yol açan bu faktör dikkate alınmalıdır.”

Kışın Tavuk Yumurtlar Mı ?

Tavuk besicilerinin merakla araştırdığı sorulardan biri de hiç şüphesiz “Kışın tavuk yumurtlar mı ?” sorusudur. Bu soruya evet yanıtını vermek mümkündür fakat bu yanıtın birtakım şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Bir önceki paragraflarda ifade edilen kümes temizliği, tavukların beslenmesi ve kümesin düzenli aralıklarla havalandırılması “Kışın tavuk yumurtlar mı ?” sorusunun yanıtını üzerinde doğrudan etki sahibir. Dolayısıyla her bir faktör yerine getirildiği takdirde tavuklar düşük bir verimle de olsa kışın yumurta yapmaya devam edecektir.

Belirli faaliyetler dikkatle uygulandığı takdirde tavuklar kışın da yumurta yapar.

“Kışın tavuklar yumurtlar mı ?” sorusunun yanıtını büyük ölçüde besicinin yeteneklerine bağlıdır.

“Tüm bu faktörler yerine getirilmesine rağmen şüphesiz yumurta yapmayan ırklar da mevcuttur ki bu ırklar genellikle süs tavuklarıdır. Bunun nedeni; genellikle bu ırkların kışın tüy dönemine girmesi ve bu dönemde bünyesinin tümüyle zayıf düşmesine karşın besicinin yaptığı takviyelerin yumurta yapmaya yeterli olmamasıdır. “

 

Yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al !
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !