Wyandotte

Özellikle sırt bölgesindeki renkleri ve kümese çabuk uyum sağlama özelliği ile dikkatleri üzerine çeken Wyandotte tavuk ırkı, 1860’lı yıllarda Amerika’da başlayan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan melez bir ırktır.

Wyandotte Tavuk

Hiç şüphesiz süs tavukları dendiğinde ilk akla gelen; Brahma tavuk ırkıdır. Tavuk ırklarının tümüne bakıldığında sakinliği ve rekleri ile ilgi odağı olan Brahmalar kadar popüler olmasa da Wyandotte tavuk ırkı da, birçok besici tarafından tercih edilen bir ırk olmayı başarmıştır.

Wyandottelerin tercih edilmesinde etkin rol oynayan etkenler;

  • Diğer süs tavuklarına kıyasla hastalıklar ve çevresel faktörler karşısında daha dayanıklı bir yapıya sahip olması.
  • Uysal yapısı ve kümese çabuk uyum sağlaması.
  • Yılda en az bir kez gurk düşerek civciv çıkartması ve anaç özelliğini ön plana çıkartarak civcivlerin gelişimine katkıda bulunması.
  • Birçok farklı renk kombini neticesinde dikkat çekici fiziksel yapısı.

şeklinde sıralanabilir.

Görüldüğü üzere Wyandottelerin tercihi üzerinde etki sahibi olan faktörlerin sayısı hayli fazladır. Bu noktada hatırlatılması gereken; her bir faktörün etki derecesinin besicinin bakış açısına ve kümesin yapısına göre değişkenlik gösterdiğidir. Örneğin; gurk düşme özelliği düşük olan bir tavuk ırkı beslemek isteyen besiciler, Wyandotte tavuk ırkını tercih etmeyecektir. Dolayısıyla beslenecek tavuğun tercihinde birçok farklı faktörü göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.

Wyandotte Tavuk Özellikleri

İlk paragrafta da ifade edildiği gibi Wyandotte tavuk özellikleri noktasında ön plana çıkan iki temel nokta;

  • Hayli dikkat çeken ve renk cümbüşünü andıran tüylere sahip olması.
  • Kümese çabuk uyum sağlaması ve bunun neticesinde gurk düşme ihtimalinin yüksek olması.

“Bilindiği üzere tavuğun gurk düşmesi demek uzun sayılabilecek bir süre yumurtadan kesilmesi demektir. Fakat besicilerin önemli bir kısmı bu durumu göz ardı ederek, süs tavuğu besler. Bunun nedeni; süs tavuklarının hemen hepsinin anaç yönünün kuvvetli olmasıdır.”

Dolayısıyla süs tavukları, yumurtadan çıkarttığı civcivleri belirli bir olgunluğa ulaşana kadar sağlıklı bir şekilde büyüterek, besicinin işini hayli kolaylaştırır. Nitekim bu doğrultuda bakıldığında, Wyandotte tavuk ırkının hangi sebeplerden ötürü tercih edildiği daha açık bir şekilde görülür.

Amerikan menşeli melez bir ırk olan Wyandottelerin tavuklarının ağırlığı 2,9 kg. ile 3,4 kg. arasında değişkenlik gösterirken; horozlar için bu aralık 3,9 kg. ile 4,5 kg. şeklindedir. Bu noktada değinilmesi gereken bir diğer konu; bu ırkın oldukça hızlı bir gelişim gösterdiğidir. Diğer tavuk ırklarına kıyasla daha çabuk tüy yapan Wyandotte tavuk ırkı, bu özelliği ile bir adım öne çıkar. Bunun yanında civcivlerin erken dönemde gelişerek yumurta yapmaya başlaması da avantajlı özellikler kategorisine dahil edilebilir.

Wyandotte tavuk özellikleri kapsamında değinilmesi gereken son nokta; yumurta verimidir. Çoğunlukla süs tavuğu olarak tercih edilen bu ırkın yıllık yumurta sayısı; 190-230 bandında değişir.

“Elbette optimum koşullarda bakılan tavuklarda yumurta sayısını üst sınıra yaklaşırken, hijyen kurallarına uygun olmayan kümeslerde, yeterli ölçüde besin verilmeyerek bakılan tavukların yıllık yumurta sayısı 190’ın da altına inebilir. Dolayısıyla yıllık yumurta sayısının hangi aralıklarda olacağı tamamıyla besicinin ilgi ve yeteneklerinin etkisi altındadır.”

Uysal yapısıyla tavuk besicilerin ilgisini çeken ve işini hayli kolaylaştıran Wyandotte tavuklarının,  fiziksel özelliklerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Orta boy ve çoğunlukla kısa bacak.
  • Geniş ve tüylü bir sırt yapısı.
  • Genelde gül ibik fakat nadir de olsa balta ibik.

Wyandotte Tavuk Fiyatı

Piyasada satışı yapılan tavuk türlerinin tümünde olduğu gibi Wyandotte tavuk fiyatı noktasında da kesin aralıklar belirlemek mümkün değildir. Bunun nedeni; tavuğun ya da horozun fiyatının birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmesi ve alıcı ile satıcının arasındaki pazarlık payıdır.

Piyasadaki satış fiyatlarına bakıldığında 3 tavuk ile 1 horozdan oluşan bir grup Wyandottenin fiyatının 600 TL ile 4000 TL aralığında değiştiği görülür. Grubun fiyatını etkileyen faktörlerin başında; Wyadotte tavuklarının hangi cinse ait olduğu ve renk popülaritesi gelir. Renk popülaritesinin dönem dönem değişmesi, tavukların fiyat aralığının da değişmesine neden olduğundan kesin bir fiyat biçilmesi mümkün değildir.

Dolayısıyla Wyandotte tavuk fiyatı noktasında varılabilecek en genel yargı; alıcı ya da satıcıların, piyasadaki tüm fiyat aralıklarını ve dönemin popüler renklerini detaylıca araştırmaları neticesinde karar vermelerinin daha doğru olacağıdır.

Yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !