Civciv Bakımı

Civcivin organik ya da suni ortamda yetiştirilmesinin yanında et, yumurta ya da süs tavuğu olarak kullanılmasına bağlı olarak civciv bakımı noktasında dikkat edilmesi gereken faktörler ufak tefek değişkenlik gösterir. Hayvanın kullanım amacına göre planlanan bakım faaliyetleri civcivlikten çıkan ve ferikliğe yani yarkalığa geçenler için daha kritik bir öneme sahiptir. Tavuk bakımı ile doğrudan ilişki içerisinde olan ve deyim yerindeyse sağlıklı tavukların ilk adımının atıldığı civciv bakımı ile ilgili ayrı bir parantez açılması gereken püf noktalar mevcuttur.

Civciv Bakımı Püf Noktaları

Yetişkin bir tavuk ya da horozda hiç şüphesiz temel bakım belirleyici bir rol oynar. Bu nedenle, besicilerin civciv bakımı püf noktaları kapsamında dikkat edilmesi gereken faktörlerin her biri üzerinde detaylı bir şekilde durması ve besi yapılarını bu faktörlere göre organize etmesi gerekir.

Civciv bakımı kapsamında yer alan püf noktalar şu şekilde detaylandırılabilir;

  • 4 aya ulaşan feriklerin, yetişkin tavuk ya da horozlardan ayrı bir kümese koyulması, sağlıklı bir gelişim için yerine getirilmesi gereken püf noktalardan biridir. Özellikle tavuk olmaya aday feriklerin, yetişkin horozlardan uzak tutulması hayvanın yumurta kalitesini ve boyutlarını olumlu yönde etkileyecektir.
  • Et civcivi olarak beslenmek isteyen hayvanlara, 8-9 haftalık büyüklüğe ulaştıktan sonra ıslatılmış ekmek ve mısır tozu verilmesi, hayvanın ağırlaşmasını sağlayacak ve gelişimine katkıda bulunacaktır.
  • Yumurta civcivleri yemlenebilir düzeye geldikten sonra temel gıdalara ek olarak; marul ve yonca gibi yeşillikler vermek de civciv bakımı kapsamında uygulanması gereken püf noktalardan biridir.

Listelenen temel faktörlere bakıldığında uygulanması hayli kolay olan bu faktörlerin, civcivlerin gelişimi üzerinde yapacağı olumlu etkinin altını kalın çizgilerle çizmek gerekir.

Civciv Ne Yer?

“Yumurtadan yeni çıkan bir civciv 72 saat yem ve susuz idare edebilme kapasitesine sahip olmakla birlikte ve genellikle, bir ile iki gün içerisinde yem tüketme alışkanlığını kazanacak düzeye gelir.”

Yumurtadan yeni çıkan civcivler, 1 ile 2 gün kadar anaç altında kalarak tümüyle kuruduktan ve ayaklandıktan sonra anaç çevresinde dolanmaya başlarlar. Burada besiciye düşen görev; tavuğun gurk yattığı ortamı civcivler çıkmadan önce gerekli şekilde düzenlemek ve civcivler ayaklandıktan sonra düzenli olarak yem ve sularının kontrolünü yapmaktır. Piyasada civciv yemi olarak bilinen yemlerin en azından 4-7 hafta kadar kullanılması, civciv bakımı için herhangi bir problem teşkil etmemektedir.

Düzenli bir şekilde gelişimi devam eden civcivler 4 haftayı tamamladıklarında anaçı takip ederek yemlenme ve toprakta eşelenme alışkanlıklarını kazanmaya başlar. Elbette burada bahsedilen doğal yollarla çıkartılan civcivlerdir. Kuluçka makinesi kullanılarak çıkartılan civcivlerde durum daha farklıdır.  Anaçı takip ederek çeşitli yemlenme özellikleri kazanan civcivlerin topraktan aldığı besinlere ek olarak yapılacak takviyeler ile kuvvetlendirilmesi, ilerleyen dönemlerde alınacak verim noktasında deyim yerindeyse besicinin elini kuvvetlendirecektir.

“Kuluçka makinesinden çıkartılan civcivlerde ise ilk günden itibaren su ve yem düzeylerine dikkat edilmeli, civcivlerin özellikle susuz kalmamasına büyük özen gösterilmelidir. Tavuğun baktığı civcivlerden farklı olarak burada, ortamında sıcaklığının da hassas bir şekilde ayarlaması, civcivlerin hayatta kalması ve gelişimi adına büyük önem taşır. Dolayısıyla civciv bakımı, civcivlerin kuluçka makinesinden mi yoksa doğal yollardan mı çıktığında bağlı olarak değişkenlik gösterir.”

Doğal ortamda anne tarafından büyütülen civcivlere herhangi bir aşı gerekmez iken, kapalı alanlarda büyütülenler civcivlerin gelişimi için veteriner hekim yardımıyla uygun bir aşı takvimi belirlenmelidir. Aksi takdirde gelişim süreci uzayabileceği gibi, et ya da yumurta tavuğu olarak alınan verim de düşüş gösterecektir.

Civcivler Nasıl Büyütülür ?

Civciv bakımı kapsamında yanıtlandırılması gereken sorulardan en önemlisi belki de “Civcivler nasıl büyütülür ?” sorusudur. Genel itibariyle bakıldığında; bir önceki paragraflarda da değinilen noktalardan da görüleceği üzere civciv bakımı birçok farklı kapsama sahiptir ve her bir kapsam, civcivin gelişimi üzerinde farklı derecede etki teşkil eder.

Gurk tavuğun baktığı civcivlerin büyütülmesi kapsamında tavuk besicisine düşen görevler;

  • Hijyen koşullarına uygun kümes ortamının sağlanması.
  • Hayvanların yem ve suyunun eksik edilmemesi.
  • Kümesin yağmur ve rüzgar gibi hastalığı tetikleyen etmenlerden etkilenmeyecek şekilde tasarlanması.

şeklinde sıralanabilir.

Yumurtadan yeni çıkan civcivler, 1 hafta boyunca sıcaklığı 30-35 °C ortamlarda tutulmalı, ilerleyen haftalarda ise sıcaklığın belirli periyotlarla düşürülmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; sıcaklığın 18 °C altına düşmemesi gerektiğidir. Kuluçka makinesinden çıkan yavruları yetiştirmek isteyen besiciler ise, bir önceki paragrafta ifade edilenlere ek olarak; gerekli aşıların zamanında yaptırılması ve hayvanların düzenli periyotlarla havalandırılarak güneşe çıkartılmasına dikkat etmelidir.”

Yumurtadan yeni çıkan civciv için ilk 1 aylık periyotta civcivin güneşten yararlanması ve havalandırılması kritik iki faktördür. Kemik gelişimi ve tüy yapma noktasında civcive yardımcı olan güneş, saplık bir  büyüme sürecinin önünü açacaktır.

Tavuğun kuluçkaya yatırıldığı ortamın civciv bakımına uygun olması ve civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra rahatlıkla dolaşabileceği bir alanın olması hayli önemlidir. Yumurtadan yeni çıkan civciv bir süre anaçın altında kurur ve daha sonra ayağa kalkar. Çoğunlukla yumurtaların tümünde çıkışlar tamamlandıktan sonra anaç çatlamış yumurtaların üzerinden kalkar ve başka bir yere konumlanarak civcivlerini altında toplar.

Burada besiciye düşen; tavuğun ve civcivlerin altına saman yerleştirmesi ve civcivlerin tüketebileceği toz yem ile suluk temin etmesidir. Bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi sulukların ve yemliklerin düzenli temizlenmesi civciv bakımı ile ilgili kritik faaliyetlerden biridir. Civcivler belirli bir büyüklüğü ulaştıktan sonra civciv yemi, buğday ile karıştırılarak verilebilir. Elbette civcivlerin gelişimine yeterli ölçüde katkı sağlanması adına kıvırcık, marul vb. vitamin sağlayan yeşillikler de temin edilebilir.

1 Yorum
  1. Çok güzel inşallah işe yarar

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !