Pleymut

Pleymut
Kişi Beğendi+2
Kişi Beğendi+2

“Halk arasında çilli tavuk olarak adlandırılan Pleymut tavuk, 1950’li yılların başında TAE yani, Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü aracılığıyla Türkiye’ye getirilmiş ve ilk olarak Ankara ile civarındaki illerde kullanılmış bir tavuk ırkıdır.”

Pleymut, et tavukları içerisinde hayli popüler bir ırktır.

Pleymut Tavuk

Normal ve Batman olmak üzere iki farklı sınıfa ayrılan Pleymut tavuk, beslenme koşullarına bağlı olarak yumurtaya başlama süresini değiştirebilir. Örneğin tavuk, suni yani doğrudan topraktan besin alamadığı ortamlarda besleniyor ise 17-18 haftada yumurta yapmaya başlarken, doğrudan toprak ile temasta olan tavuklarda bu süre 20-21 haftaya kadar yükselebilir. Elbette, tavuğun bakıldığı şartlar ve beslenme koşulları da yumurta yapma süresi üzerinde etki sahibidir.

Pleymut, normal ve batman olmak üzere iki alt sınıfa sahiptir bir tavuk ırkıdır.

Organik ve suni ortam arasında basit bir kıyas yaparak, Pleymut tavuk ırkının organik koşullarda beslendiği takdirde, tavukların et ve yumurta noktasında verimlerinin yükseleceğinin altını kalın çizgilerle çizmek gerekir.

Pleymut Tavuk Özellikleri

Pleymut tavuk özellikleri kapsamımda üzerinde durulması gereken ilk nokta; Pleymutların, hastalık ya da rüzgar gibi çevresel etkenlere karşı gösterdiği dirençtir.

Pleymut tavukların özelliklerini sıralamak istersek;

  • Uysal bir yapıya sahip olmaları ve kümese çabuk uyum sağlamaları.
  • 110-130 gr. dolaylarında yem tüketmeleri.
  • Yumurtalarının 70-85 gr. arasında değişen bir ağırlığa sahip olması.
  • Et tavuğu ya da yumurta tavuğu olarak kullanılabilmesi.

Görüldüğü üzere Pleymutlar birçok avantaja sahip olduğu gibi, fazla yem tüketimi gibi bir dezavantajları da vardır. Dolayısıyla, Pleymut tavuk ırkının,et tavuğu olarak kullanılmaya daha yatkın olduğu söylenebilir.

Pleymut, dirençli bir et tavuğudur.

Birçok kez ifade edildiği gibi et tavuğu olarak beslenebilen Pleymut tavuklarının ağırlığı, 3-4 kg. arasında değişkenlik gösterir. Özellikle ıslak ekmek ile takviye edilen tavukların ağırlığı üst sınır olan 4 kg.’ a yaklaştığından dolayı, bu etkeni besiciler göz ardı etmemeli ve uygulamalıdır.

Pleymut Tavuk Yumurta Verimi

“1 yaşını tamamlamış ve herhangi bir sağlık problemi bulunmayan Pleymut tavukları, yıllık ortalama 215 -245 bandında yumurta üretme kapasitesine sahiptir. Elbette, burada belirtilen yıllık yumurta sayıları optimum koşullar için geçerli olup, besicinin gösterdiği özene de bağlıdır.”

Pleymut tavukları, doğru koşullarda beslendiği takdirde yumurta verimi olarak da hayli efektiftir.

Dolayısıyla, Pleymut tavuk yumurta verimi noktasında varılabilecek en genel yargı; uygun kümes koşullarında beslenen, özellikle tüy dönemlerinde takviye gıdalar ile desteklenen ve aşı gibi gerekli medikal önlemlerin alındığı tavuklarda, yumurta veriminin üst sınıra yaklaşacağı olur.

Yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

Hemen Teklif Al 0552 652 4748
Süslü Kanat
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !