Ataks Tavuk

Ataks Tavuk
Kişi Beğendi+8
Kişi Beğendi+8

“TAE yani Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve Türkiye adına tescillenen Ataks tavuk, özellikle salma olarak yetiştirildiği takdirde üst düzey yumurta sayısı ulaşır ve hastalıklara karşı gösterdiği direnç ile 3 yıl kadar bu verimini devam ettirebilir.”

Ataks Tavuk 

Yumurta tavukları sınıfına dahil edilen Ataks tavuk ırkları, büyük ölçüde organik yani salma olarak beslenen tavuklardır. Fakat burada besicinin tercihinin tavuğun yumurta verimi üzerinde büyük etkisi olacağını unutmamak gerekir.

Ataks tavuk ırkının beslendiği ortama göre değişkenlik gösterebilecek özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Yumurtaya başlama süresi.
 • Yaşam süresi.
 • Hastalıklara karşı gösterdiği direnç.
 • Üst düzey yumurta veriminin sürdürülebilirliği.
 • Özellikle tüy dönemlerinde ve kış aylarında toparlanarak tekrar yumurtaya başlama periyodu.

Görüldüğü üzere Ataks tavuk yetiştiriciliği noktasında tavuğun hangi ortamda beslendiği birçok farklı yönüyle değerlendirilmelidir. Burada Ataks tavuk besicileri için önemli bir tavsiye; özellikle yumurta kalitesinin yüksek olmasını isteyenlerin tavuklarını salma olarak beslemesi gerektiği ve ek takviyelerle yumurta sayısını suni ortamda beslenen Ataks tavuklara yaklaştırabileceğidir.

Tabi bu durum yalnızca Ataks tavukları için geçerli değildir. Yumurta tavuğu olarak kullanılan tüm tavuk ırklarının imkanlar dahilinde salma olarak yetiştirilmesi ve beslenmesi tavuk besicisine büyük avantaj sağlayacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken faktörlerden bir tanesinin de Ataksların safkan olması gerektiğidir. Diğer ırklarla herhangi bir şekilde kırılmış olan Ataks tavuğu yumurta verimi ve diğer üstün özellikleri ortadan kalkacaktır. Bu nedenle; tavuk besicileri Ataks tavuk temin etmeden evvel iyi bir araştırma yapmalı ve uzmanlarla da fikir alışverişinde bulunmalıdır.

Ataksların salma olarak beslenmesinin öneminden bahsettikten sonra Ataks tavuk çiftliği konusuna da değinmek gerekir. Ataksların bir arada çiftlikte beslenmelirinin ayrı ayrı ortamlarda beslenmelerinden daha verimli olacağı söylenebilir. Nitekim yapılan araştırmalar, aynı ırka mensup tavukların bir arada olduğu durumlarda yumurta verimlerinin önemli ölçüde arttığını ispatlar niteliktedir.

Dolayısıyla, uygun kümeslerde ve doğru besin maddeleriyle beslenecek olan Ataks tavukları, üst düzey yumurta verimi ile besicinin elini bir hayli kuvvetlendirecektir.

Ataks Tavuk Özellikleri

Günlük 110-125 gram yem tüketen Ataks tavuk ırkı, diğer ırklara kıyasla bir tık daha fazla yem tüketmesine rağmen yıllık yumurta sayısı bakımından gösterdiği verim ile bu açığı kapatır.

Ataks tavuk özellikleri kapsamında üzerinde ayrıca durulması gereken noktaları sıralamak istersek;

 • Ataks tavuk ırkı yumurtaları genellikle 65-75 gram aralığında değişkenlik gösterir ve yumurtanın rengi de çoğunlukla kahvenin tonlarında olup açık kahveye yakındır.
 • Aşılar ve bakımlar planlanan şekilde yapılarak tavuklar takviye gıdalarla desteklendiği takdirde üst düzey yumurta verimini 2.5 – 3 yıl gibi önemli bir süre devam ettirebilir.
 • İyi beslenen Ataks tavuklar 2.5 kg. olabileceği gibi kötü koşullarda beslendiği takdirde 2 kg’ın altına dahi düşebilir. Burada dikkat edilmesi gereken; Ataks tavuk ırkının yumurtacı bir ırk olması dolayısıyla yağ yapıcı besinlerden uzak tutulması gerektiğidir.

Listelenen özelliklere bakıldığında hiç şüphesiz doğru besicinin elinde, uygun koşullarda bakılan Ataks tavuk ırkının, üst düzey yumurta verimini ve kalitesini yakalamanın yanında bu verimi uzun yıllar devam ettireceğini görmek mümkündür.

Ataks Tavuk Fiyatları

Gerek yumurta, gerekse de süs tavukları fiyatları noktasında piyasada birçok farklı fiyat aralığı bulmak mümkündür. Ataks tavuk alıcılarının dikkat etmesi gereken yani Ataks tavuk fiyatları noktasında belirleyici olan temel noktalar;

 • Tavuğun yetiştirildiği ortamında hijyen kurallarına uygun olması.
 • Tavuğun yetiştirilmesinde hangi yem türünün kullanıldığı.
 • Tavuğun hangi ortamda (salma ya da suni) yetiştirildiği.

şeklinde sıralanabilir.

Piyasada alıcıların karşısına çıkan Ataks tavuk fiyatlarını etkileyen bir faktör de; tavuğun büyüklüğüdür. Örneğin; 14 ile 15 haftalık bir Ataks tavuğun fiyatı 18 – 22 TL arasında değişkenlik gösterirken, 16 ile 18 haftalık bir Ataks tavuk fiyatı ise 20 – 25 TL arasında değişkenlik gösterir.

“Dolayısıyla tavuk besicilerinin bir önceki paragrafta sıralanan 3 faktörü göz önünde bulundurması ve birçok farklı satıcı ile temasa geçtikten sonra kararını vermesi gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizmek gerekir.”

Ataks Tavuk İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1- Ataks tavuk ırkının yıllık yumurta sayısı nedir?

 • Ataks tavuk ırkı salma olarak besleniyor ise yıllık 250-270 kadar yumurta üretimi yaparken suni yem ile beslendiği takdirde bu sayı 280-290 bandına kadar çıkar. Tabi yumurta kalitesi açısından bakıldığında salma Ataks tavuklarının besleyici yönü daha yüksek yumurtaya sahip olduğu açık bir şekilde ortadadır.

2- Ataks tavuklarının bakımı nasıl yapılmalı?

 • Bakım noktasında Ataksları diğer tavuk ırklarından ayıran bir faaliyet mevcut değil. Yuvaların düzenli olarak temizlenmesi, gerekli vitaminler ve hastalıklar esnasında ilaç kullanımı Ataks tavuklarının genel bakımına dahil edilebilecek etkenler.

3- Ataks tavuk kaç aylıkken yumurtlar ?

 • Yazı içeriğinde sıkça ifade edildiği gibi Ataks tavuk yumurta dönemi başlangıcında belirleyici rol oynayan faktörlerin başında; tavuğun hangi ortamda yetiştirildiği gelir. Salma yani doğal ortamında yetiştirilen Ataks tavuklar için yumurtaya başlama süresi 21-22 hafta olarak değişirken, kapalı kümes ortamında beslenen tavuklar için bu süre 18-19 haftaya inebilmektedir.
8 Yorumlar
 1. Bilgilendirici bir yazı olmus tesekkurler. Fakat bir sorum olacak, Ataks tavuklarının yetistikleri ortamlar açısından dikkat edilecek hususlar hakkında bir bilgilendirme alabilir miyim?

  • Elbette. Tüm tavuk türleri için yetiştirildikleri ortam verim açısından büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla gerek süs tavuğu gerekse de yumurta tavuğu olarak her bir ırkın uygun beslenme ve kümes koşullarında yetiştirilmesi gerekir. Tavuklarda kümes yapısı ve beslenme standartlarıyla ilgili daha fazla bilgi alabilmek adına; https://suslukanat.com/tavuk-kumesi/ yazımızı da okumanızı tavsiye ederim 🙂

 2. bu havalarda organik ağız tadına uygun tavuk bulmak gerçekten çok zor.. iyi ki suslukanat.com var, bilinçleniyoruz.

 3. […] Ataks Tavuk Irkı: TAE (Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü) uzmanları tarafından yerli imkanlar kullanılarak geliştirilen ve Türkiye’nin ilk yerli yumurta tavuğu olma özelliğini taşıyan Ataks tavuk, optimum koşullarda beslendiği takdirde yıllık yumurta sayısını üst seviyelere çeker. […]

 4. […] 90-110 gr. aralığında yem tükettiği ve bu yem tüketiminin diğer yumurta tavuk ırkları olan Ataks, Ligorin, Australorp ile kıyaslandığında hayli düşük olduğu […]

 5. Üstad piyasada ataks dolu 1.kan olup olmadığını nasıl bilicez saygılar

  • Alım yaptığınız firma gerekli güvenceleri birtakım güvenceleri size vermeli, firmanın piyasadaki yeri vs. bir etken.

Cevap Bırakın

SüslüKanat
WhatsApp chat