Sıkça Sorulan Sorular

Kanatlı hayvanlar özellikle de tavuklarla ilgilenen besicilerin üzerinde hayli durduğu ve yanıtlandırmaya çalıştığı soruları sizler için ‘Sıkça Sorulan Sorular’ başlığı altında derledik.

Kanatlı Hayvanlarla İlgili Merak Edilenler

1 – Ataks tavuk ırkının yıllık yumurta sayısı nedir ve bu ırk nasıl beslenmelidir ?

“Besicilikle uğraşan hemen herkesin bildiği üzere Ataks tavuk bir yumurta tavuğu ırkıdır ve doğru beslenme tavuğun yumurta verimi üzerinde hayli etki sahibidir. Uygun kümes şartları, doğru yem tercihi ve özellikle kış aylarında takviye gıdalar ile beslenen Ataks tavuklarında yıllık yumurta verimi üst düzey sayılabilecek olan 290 bandını yakalamakta hatta aşmaktadır.”

Tavuklarda yumurta verimini etkileyen faktörler ile ilgili çok daha fazlası suslukanat.com'da!

2 – Yumurta tavukları kapsamında tercih edebileceğim ırklar nelerdir ?

“Yumurta tavukları kapsamında değerlendirilen ırklar temel itibariyle; Ataks, Australorp, Lohman ve Ligorin tavuk ırkıdır. Bu ırkların her birinin çeşitli avantajları ve dezavantajları olmakta birlikte tavuklarda yumurta verimi üzerinde etki sahibi temel faktörün besici olduğu unutulmamalıdır.”

Tavuk bakımı kapsamında tüm merak ettikleriniz ve çok daha fazlası için SüslüKanat sizinle!

3 – Tavuklar için ideal kümes şartları nelerdir ?

“Bu sorunun yanıtı hayli detaylı olmakla birlikte; tavuklar için ideal kümes şartları içerisinde kümesin yağmur ya da rüzgar almayacak bir şekilde dizayn edilmiş olması, tavukların günün erken saatlerinde güneş ışığından faydalanabilmesi, kümesin bit vb. gibi yapılara zemin hazırlamaması adına duvarlarının ve zeminin sıvanması ve follukların doğru bir şekilde yerleştirilmesi temel olarak ifade edilebilir.”

4 – Süs tavuğu olarak kullanabileceğim ırklar nelerdir ?

“Yumurta ve et tavukları ile kıyaslandığında süs tavuklarının kapsamının daha geniş olduğunu belirtmek gerekir. Başta Brahma tavuk ırkı olmak üzere Sussex, İspenç, Wyandotte, Cochin, Sultan ve Ameraucana tavuk ırkları, süs tavuğu olarak hayli sık beslenen ırklardır.”

5 – Gurk olan tavuk cinsleri hangileridir ?

“Gurk olan tavuk cinsleri kapsamında ilk olarak altı çizilmesi gereken nokta; yumurta tavuklarının yılın önemli bir kısmında yumurta yapar durumda olması sebebiyle gurk düşmedikleri, genellikle süs tavuklarının gurk yatmaya yatkın olduğudur. Bu bağlamda bakıldığında; Brahma, Cochin, Wyandotte, İspenç, Hint ve Köy tavuğu ırklarının gurk özelliğinin yüksek olduğu söylenebilir. Özellikle Brahma ve Hint tavuklarının anaçlık yönleriyle bir adım öne çıktığı da ifade edilmelidir.”

6 – Tavuklar kışın yumurta yapar mı ?

“Tavukların kışın yumurta yapmasıyla ilgili birçok farklı görüş olsa da, otoriteler ve uzmanlar tarafından kabul gören genel görüş; tavukların kışın belirli şartlar altında yumurta yapmaya devam edeceği yönündür. Aslında bakılacak olursa bu konuyla ilgili daha detay bilgilerin verilebileceği başlık ‘tavuklarda ısı stresi’ kavramı etrafında olmalıdır. Özellikle hava sıcaklıkları büyük düşüş gösterdiği zaman tavuklar yapısı gereği bu sıcaklığı dengeleyebilmek amacıyla yem tüketimine yönelir. Diğer bir ifadeyle; kış aylarında tavukların tükettiği yemlerin önemli bir kısmı vücut fonksiyonlarının ısı dengesinin sağlanabilmesi açısından gereklidir. Şüphesiz bu açıdan bakıldığında; yeme ek olarak takviye gıdalar verilmediği takdirde tavukların yumurta yapamamasında daha doğal bir durum yoktur. Tavuklarda yumurta verimi ile ilgili daha fazlası için ziyaret edebileceğiniz yazımız; https://suslukanat.com/tavuklarda-yumurta-verimi/

7 – Civciv bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktalar neledir ?

Hiç şüphesiz civci bakımı birçok farklı kapsama sahiptir ve üzerinde durulması gereken noktaların sayısı hayli fazla olan bir besicilik alanıdır. Tavuk ya da horozlardan yetişkinlik döneminde tam anlamıyla verim alınabilmesi adına tavuğun yetiştirildiği kümes ve yem yapısının yanında civciv ve feriklik döneminde ne denli doğru beslendiğinin de kritik bir faktör olduğunu kabul etmek gerek. Bu açıdan bakıldığında civciv bakımında püf noktaların sahip olduğu önem derecesi daha net kavranır.

Civciv bakımında besicinin kesin olarak ihmal etmemesi gereken noktalar; yumurtadan yeni çıkan civcivlerin anaç tarafından kolaylıkla beslenebileceği bir alanın yaratılması, yem ve sulukların düzenli olarak kontrol edilerek temiz tutulması ve temel gıdalara ek olarak civcivin yetiştirilme amacını da göz önünde tutarak takviye gıdalar ile civciv gelişiminin desteklenmesi olarak ifade edilebilir. Burada temel olarak değinilen faktörlere hiç şüphesiz anaç ve civcivlerin yetiştirildiği ortamın ideal kümes şartlarına uygunluğu ile civcivlere gerekli aşıların tam zamanında uygulanması etkenlerini de dahil etmek mümkündür. Civciv gelişimiyle ilgili daha fazlası için; https://suslukanat.com/civciv-bakimi/

SüslüKanat
WhatsApp chat