İspenç Tavuk ve Özellikleri

İspenç Tavuk ve Özellikleri
Kişi Beğendi+1
Kişi Beğendi+1

“Son dönemde Türk bilim insanlarının yoğun bir çalışma programı ile tescil işlemlerini başlattığı İspenç tavuk ırkı, Türkiye’nin milli gururu ve milli ırkı olma özelliği  ile ön plana çıkar.

İspenç Tavuk Özellikleri

Brahma tavuk ırkından sonra Türkiye’de en çok tercih edilen süs tavukları arasında yer alan İspenç tavuk ırkı, yıllık yumurta sayısının düşük olması ve boyutları nedeniyle kesinlikle et ya da yumurta tavuğu olarak beslenmez.

“Diğer süs tavuklarıyla kıyaslandığında cin tavuk olarak bilinen İspenç tavuk ırkının avajlarının; küçük kümeslerde beslenebilmesi ve az yem tüketmesi olduğu görülür.”

Buna karşın; İspenç tavukları hastalıklar karşısında direnç gösterememesi ve çevresel faktörlerden çabuk etkilenmesi ile tavuk besicilerine zaman zaman zor anlar yaşatabilir. Dolayısıyla İspenç tavuk beslemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken faktörlerin başında; kümes koşullarının mükemmele yakın olması gelir. Kümes koşullarına ek olarak, ispençlerin özellikle tüy dönemlerinde takviye gıdalar devreye sokularak desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde yaşam süresi uzun olmayacaktır.

İspenç Tavuk Fiyatı

Bilindiği üzere tavuk fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İspenç tavuk fiyatı kapsamında ise bu faktörler elbette etki sahibidir. Alıcı ve satıcı arasındaki pazarlığa, tavuğun renklerine, yaşına, boyutuna ve sağlık durumuna bağlı olarak tavuk fiyatları büyük değişimler gösterebilir.

Piyasaya genel olarak bakıldığında; İspenç tavuk yumurtaları 4 TL’den alıcı bulurken, tavuklar 50-70 TL, horozlar ise 65-90 TL aralığında alıcı bulabilmektedir.

İspenç Tavuğu Yumurta Verimi

İlk paragraflarda da belirtildiği gibi ispenç tavuğu yumurta verimi açısından düşük üretim sayısına sahip olduğundan dolayı yumurta tavuğu olarak kullanılmaz.

İspenç tavuklarının yıllık yumurta sayısı; 120-190 bandında değişkenlik gösterir. Elbette tüm tavuk ırklarında olduğu gibi İspenç tavuklarında da, hayvanın beslendiği kümes ve tercih edilen beslenme tarzı belirleyici olur.

1 Yorum
  1. […] İspenç Tavuk: Ufak yapısı ve paçalarındaki renkli tüylerle dikkat çeken İspenç tavuk ırkı, kökenleri oldukça eskiye dayanan ve günümüzde de birçok besici tarafından tercih edilen bir süs tavuğu ırkı olarak tanımlanabilir. İspenç tavuklarının dikkat çeken özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür; […]

Cevap Bırakın

Yumurta, Et ve Süs Tavukları
WhatsApp Hemen Sipariş Ver !