Eylül Ayında Yumurta Üretimi Azaldı

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre tavuk yumurtası üretimi % 1.9′ luk bir azalma ile 1.6 milyar seviyesine geriledi.

Tavuk Yumurtası Üretimi Bir Önceki Yıla Göre Artış Gösterdi

TÜİK tarafından kanatlı hayvan üreticiliği sektörüne yönelik açıklanan Eylül ayı verilerinde tavuk yumurtası üretimindeki düşüş, sektördeki otoriteler tarafından olağan karşılandı. 2017 yılının Eylül ayı ile kıyaslandığında tavuk yumurtası üretiminin % 1.1’lik bir oranda artması ise birçok kötü ekonomik koşula rağmen kanatlı hayvan sektöründe hizmet veren firmaların üretim hedeflerini mümkün mertebede üst sınırda tutmasının bir sonucu olarak algılandı.

Sektöre ilişkin yayınlanan verilerde ilgi çeken diğer noktalar ise; kesilen tavuk sayısı ve üretilen tavuk eti miktarı oldu. Eylül ayında kesilen tavuk miktarı bir önceki ayın verileri ile kıyaslandığında % 1.7’lik bir artış görülürken 2017 yılının Eylül ayı ile kıyaslandığında  %7.4 gibi önemli bir artış olduğu görüldü.

Tavuk eti üretimi noktasında ise 2017 yılının aynı ayı ile kıyaslandığında Eylül ayında % 7.1’lik bir artışın görüldüğü, bir önceki ay ile kıyaslandığında ise % 2.4’lük göze çarpan bir yükseliş görüldü.

Hindi eti üretimi verileri incelendiğinde bir önceki aya göre % 8.2, bir önceki yıla göre ise % 30.5 gibi hayli önemli bir artış görüldü.

Yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

SüslüKanat
WhatsApp chat